Penn & Teller
Hikipedia
| | Tämä artikkeli ei ehkä ole paskaa, muttei se mikään loistavakaan ole. Pienellä työllä tästä artikkelista saa sellaisen. Jatkokeskustelua keskustelusivulla. |
Penn & Teller on amerikkalainen hömppäviihdeohjelma. Sarjassa kritisoidaan avoimesti jotain aatetta/asiaa/tavaraa/uskomusta tai mitä tahansa. Ohjelman perimmäinen tarkoitus on kertoa kansalle totuus.
Sisällysluettelo |
[muokkaa] Hahmoista
Penn ja Teller ovat tavallisia ihmisiä, joilla on pakonomainen tarve kertoa totuus asioista. Penn (pidempi kaveri) on yltiöpäinen hölöttäjä joka ei malta olla hetkeäkään hiljaa eikä varsinkaan voi olla sanomatta "HEVONPASKAA!" joka kolmas sekunti. Teller (lyhyt jäpikkä) on taas hiljainen ilveilijä joka tekee temppuja ja esittää Pennin ajatukset pantomiiminä, Tellerin kuulee harvoin puhuvan.
[muokkaa] Historia
Tarinan mukaan Penn ja Teller olivat menossa Patelan Grillille lihapiirakalle, kun he yllättäen huomasivat Grillin olevan suljettu! Tämä ei ollut kaverusten mieleen, eikä nälkä auttanut asiaa. Penn menetti totaalisesti malttinsa kun valintatalossakaan ei ollut lihapiirakoita. Hän syöksyi kassalle ja huudahti myyjälle: "Tässä putiikissa ei ole yhtä ainutta lihapiirakkaa! Tiedätkö mitä tämä kauppa on?! HEVONPASKAA!" Kassaneiti soitti poliisit ja ärsyyntyneet kaverit vietiin putkaan. Siellä Penn ja Teller saivat idean! He loisivat ohjelman joka kertoisi totuuden lihapiirakoiden syrjinnästä. Putkasta päästyään he kehittivät ideaa eteenpäin ja päättivät tekevänsä TV-ohjelman jonka tarkoitus olisi kertoa kansalaisille totuus asioista, tuon ohjelman nimi tulisi olemaan Penn & Teller: Bullshit!
[muokkaa] Perusrakenne
- Kerrotaan aihe jota tutkitaan
- Upea alkumusiikki
- Kerrotaan yleisesti luullut faktat
- Haastatellaan ihmisiä jotka uskovat asiaan
- Haastatellaan ihmisiä jotka eivät usko asiaan
- Haukutaan ihmiset lyttyyn
- Kerrotaan raa'at faktat
- Kerrotaan pari esimerkkiä
- Haukutaan aihe lyttyyn
- Päätetään ohjelma opetukseen
- Uskomaton loppumusiikki ja lopputekstit
- Katsojat uskovat kaiken pureskelematta
[muokkaa] Triviaa
- Penn hoitaa kaiken puhumisen, Teller on aina hiljaa
- Penn:lla on pakonomainen tarve vahingoittaa/haukkua/nolata Teller ohjelman aikana
- Vaikka sarjaa ei ole vielä kuvattu, on se saavuttanut suuren suosion Suomessa
- Sarjan amerikkalainen versio Penn & Teller: Bullshit! on häikäilemätön kopio Penn & Esa: Hevon - Paskaa! -ohjelmasta. Aapo ja Esa nostanevat oikeusjutun tekijänoikeusrikkomuksista.
- Penn on vakuuttanut äänihuulensa siltä varalta ettei hän enää pystyisi sanomaan: "HEVONPASKAA!"
- Sarjasta suunnitellaan jo elokuvaa jonka aiheena on World of Warcraft. Aiheesta päätettiin tehdä elokuva koska WoW:issa on niin paljon hevonpaskaa ettei sitä olisi saanut mahdutettua yhteen jaksoon.