Hömppäpedia:Korvatunturin demokraattinen tonttutasavalta
Hikipedia
| Korvatunturin demokraattinen tonttutasavalta | ||||
|---|---|---|---|---|
| ||||
| {{{sijainti}}} | ||||
| Valtiomuoto | tasavalta | |||
| Pukki | Joulupukki | |||
| Pääkaupunki | Korvatunturi | |||
| Muita kaupunkeja | Ei ole | |||
| Pinta-ala – josta sisävesiä | km² | |||
| Väkiluku (2006) – väestötiheys – väestönkasvu | 1+ 2 000 000 / km² % | |||
| Viralliset kielet | Suomen kieli | |||
| Valuutta | Euro (€) | |||
| Elinkeinorakenne | maatalous %, palvelut %, teollisuus % BKT:sta | |||
| Itsenäisyys Vallankaappaus | 1009 | |||
| - Kansallissankari - Kansallisurheilulaji | Joulupukki Hiihto | |||
| Kansainvälinen suuntanumero | + | |||
| Motto | 'Hou hou hou, hyvää joulua!' | |||
| Kansallislaulu | 'Joulupukki, joulupukki' | |||
Korvatunturin demokraattinen tonttutasavalta on itsenäinen kansallisvaltio Suomen Lapissa. Se on yksi maailman tunnetuimpia diktatuureja ja sitä johtaa kiistattomin yksinvaltiuksin Joulupukki.
Korvatunturilla on vakavia sosiaalipoliittisia ongelmia, kuten peitelemätön lapsityövoiman käyttö ja maailmanlaajuinen korruptio. Joulupukki on kuitenkin taitava vaientamaan vastustavat mielipiteet erilaisilla lahjapaketeilla ja uhkauksilla, ettei niitä saa.
Korvatunturin pääelinkeinot ovat lahjat (n. 98% BKT:stä), ydinaseet (n. 1,5%) ja öljy (n. 0,5%, tuontitavaraa Venäjältä). Lahjoja jaellaan ympärimaailman kaikille länsimaiden lapsille vanhempien varallisuuden mukaan. Kaikkein eniten lahjoja saavat ihmisoikeusjärjestöt ja valtionjohtajat, jotta nämä eivät puuttuisi Korvatunturin ilmeisesti huonoihin oloihin. Koska riistokapitalistit hyötyvät Korvatunturista niin paljon, ovat he jopa avuliaita auttamaan pukkia levittämään omaa maataan ja itseään ylistävää propagandaa. Yli 60% maan BTK:stä meneekin propagandaan, jota kaikkein eniten valmistaa Walt Disney Company, sekä Korvatunturin ja erityisesti Joulupukin imagon kohentumiseen ja suosion räjähdysmäiseen nousuun vaikuttanut Coca-cola company.
Korvatunturin virallinen armeija on Korvatunturin kansallinen tonttuarmeija (KKT), jonka ylipäälikkö on itse Joulupukki. Korvatunturin virallinen puolustusjärjestelmä on nimeltään P.E.T.T.E.R.I.
Korvatunturille ei järjestetä matkoja ja kaikki liian lähelle asutuskeskusta ajelehtineet ammutaan säälittä. Sitävastoin Joulupukki on auttanut Suomen turistinriistoporvareita tekemään viihteellisemmän tonttupropagandapuiston Rovaniemelle. Vuonna 1909 Pukki laittoi 700 000 tonttuaan rakentamaan pitkän tunnelin Korvatunturin ja Rovaniemen puiston välille, jotta Pukki pääsisi itse käymään sitä pitkin joka päivä tarkastamassa Joulupuiston.

