Keskustelu hikikirjasta:Politiikan oppimäärä lehmien avulla

Hikipedia

Loikkaa: valikkoon, hakuun

Näitä voisi lisätä:

  • Demokraattinen tasavalta: Sinulla on kaksi lehmää, jotka demokraattisesti valittu hallintoelin päättää lunastaa suurelle johtajalle. Kuolet nälkään. (Irvailu diktatuureille, joiden nimessä esiintyy "demokraattinen" ja "tasavalta".)
  • Feodalismi: Sinulla on kaksi lehmää, joita sinä lypsät saadaksesi maitoa. Osa maidosta juodaan, osa vaihdetaan muihin hyödykkeisiin ja osa menee myyntiin. Linnanherra saa osan maidosta sekä myyntituloista, ja käyttää niitä lääninsä kehittämiseen ja suojelemiseen. Sitten koko järjestelmä romahtaa "toimimattomana" ja "sortavana". Vaelteleva nälkäinen rosvojoukko tappaa sinut ja syö lehmäsi. --Liity minuun tai kuole --Hjassan 26. syyskuuta 2007 kello 16.26 (UTC)

Jehna, noihan on hyviä...

--Terveisin kone joka aivojen sijalla on laatikko joka surisee - - J0NES 27. marraskuuta 2007 kello 15.59 (UTC)

[muokkaa] Heeh

Osaisiko joku kirjoittaa populismista jotain? Tämä sivu on muuten hyvä, mutta ehkä liian luettelomainen.

 --πLUOMA | etusivu / bio / tuotanto / kysyπ maanantai 21. huhtikuuta 2008 12.06


[muokkaa] JESS!

Ensimmäinen suositeltu artikkeli (melkein) kokonaan minulta! Terveisin kone, jonka aivojen sijalla on laatikko joka surisee 15. syyskuuta 2008 kello 08.01 (UTC)

Henkilökohtaiset työkalut