Keskustelu:Suuri Kalifornian maanjäristys
Hikipedia
Jos meinataan ruveta nostradamuksiksi, olisi suotavaa, että ennustuksissakin olisi jotain humoristista sisältöä. "Tulevista tapahtumista" kun voi tehtailla vastaavia häröilysivuja vaikka millä mitalla: Vesuviuksen suuri purkaus 2032, IJsselmeerin patoaltaan katasrofi, Guatemalan suuri asteroidi-isku, Päijänteen jättiläistsunami 2109 jne. Menee vain hömpän puolelle, enkä saa oikein huumoristakaan havaintoja. --Napoleon 8. marraskuuta 2007 kello 12.35 (UTC)
- Tämä on ihan tunnettu uhka. On vain ajan kysymys milloin alueella tapahtuu yksi isoimmista ihmiskuntaa kohdanneista maanjäristyksistä. Mitä enemmän kestää aikaa, sitä kovempi järistys. Sen olisi pitänyt jo tulla, väitetään. Vitsikin perustuu todellisuuteen. Jatkuvasta maanjäristyksillä varoittelusta on seurannut turtumus ja naurettavan naivi EVVK-asenne kalifornialaisten keskuudessa. Ennusmies 8. marraskuuta 2007 kello 12.42 (UTC)
- En edelleenkään ymmärrä, missä se vitsi on, enkä pysty löytämään artikkelista huumorisisältöä. Jos vitsin kärki kohdistuu naiiviin suhtautumiseen, sitä olisi aihetta terävöittää. Toisaalta huumorin kannalta ylenmääräinen katastrofivouhotuksen parodia voisi myös tulla kysymykseen. --Napoleon 8. marraskuuta 2007 kello 12.48 (UTC)
- Yritin parantaa artikkelia. Mitäs nyt tykkäät? Ennusmies 8. marraskuuta 2007 kello 14.39 (UTC)
- Parempaan suuntaan menee. Nyt on jo vitsiäkin mukana. Hyvä hyvä! --Napoleon 8. marraskuuta 2007 kello 15.16 (UTC)