Hikinews:Vanhasella ei tietoisuutta

Hikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Tämä sivu on osa Hikinews-palvelua.

12. kesäkuuta 2009

Täällä ei tapahdu mitään.

KESÄRANNAN KUISTI, Helsinki – Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) on julistettu vailla tietoisuutta olevaksi olennoksi. Pääministeriä tutkinut korva-, nenä- ja tietoisuuslääkäri Bo Amnesius kertoo, että Vanhanen ei tiedä mitään. Vanhanen ei tiedä mm. mitään puolueensa vaalituesta, ulkopolitiikasta, sisäpolitiikasta, talouspolitiikasta, työllisyyspolitiikasta tai ympäristöpolitiikasta. Hän ei myöskään tiedä, mikä on Mauritanian pääkaupunki, montako tuumaa on jalka, tai kuka keksi leivinpaperin.

”Aiemmin keskustan puheenjohtajat ovat valehdelleet tietoisesti, mutta aivosähkökäyrien mukaan pääministeri Vanhasella ei ole ollut tietoista toimintaa enää moneen vuoteen”, Amnesius paljastaa. ”Tämä tekee hänestä maan ainoan aidosti vilpittömän poliitikon. Meidän pitäisi olla kansakuntana ylpeä tästä.”

Vanhasen tilasta huolimatta hallituksen elintoimintoja aiotaan näillä näkymin ylläpitää vuoden 2011 eduskuntavaaleihin saakka. ”Normaalisti tällaisessa tilanteessa olisi paljon eettisiä ongelmia, mutta nyt onkin kyse politiikasta”, Amnesius sössöttää.

Kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Jyrki Katainen, kertoo puhelimitse, että tiedottomuudesta huolimatta hallitusyhteistyössä vallitsee erittäin hyvä henki. "Tekemisen meininki on aivan fantastinen."

[muokkaa] Lähteet

Henkilökohtaiset työkalut
Nimiavaruustiedot

Muuttujat
Toiminnot
Valikko
tärkeitä
foorumi
Työkalut