Hikinews:Maitosotapäällikkö Vanhanen: Kuluttajan pitää saada valita vapaasti Valion maito

Hikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Tämä sivu on osa Hikinews-palvelua.

5. maaliskuuta 2010

PARKKIPAIKKA, Prisman piha – Pääministerin suojatyöpaikassa osa-aikaisesti toimiva Matti Vanhanen (keskinkert.) on buustannut uskottavuuttaan ryhtymällä maitosotaan. Filosofisista ja innostavista kannanotoistaan tunnettu pääministeri on ilmoittanut siirtyvänsä S-ryhmän asiakkaasta kilpailevan kauppaketjun asiakkaaksi. Syynä Vanhasen dramaattiseen päätökseen on S-ryhmän ratkaisu korvata Valion maitotuotteet erikoismaitoja lukuun ottamatta ruotsalaisomisteisen Arla Ingmanin maitojen tieltä. Arla Ingmanin tuotteet tulevat halvemmiksi.

Vanhanen piti aiheesta dramatiikkaa tihkuvan tiedotustilaisuuden perjantaina. ”Huomasin yllättäen että maitovalikoima oli kaventunut, ja tein siitä omat johtopäätökseni”, pääministeri kertoo. Hän kieltää tehneensä mitään johtopäätöksiä huomioista, joiden mukaan on korruptoitunut turhake ja surkea pääministeri.

Vanhanen ei hyväksy sitä, ettei kuluttaja saa itse valita maitoaan. Hän hyväksyy sen, ettei kuluttaja saa itse valita, tuetaanko hänen verovaroistaan elinkeinoa, joka on niin kannattamaton, ettei kestä kilpailua. ”Valinnanvapaus kaupan maito-osastolla edellyttää, että ulkomaisomisteisten yhtiöiden maitotuotteita ei pidetä esillä; siitä tulee vain turhaa kilpailua ja hämmennystä minunkaltaisilleni”, Vanhanen messusi tiedotustilaisuudessa kahdelle kuuntelemaan harhautuneelle pummille, jotka yrittivät pyytää pääministeriltä tulta.

”S-ryhmän lyhytnäköisestä päätöksestä voisi kuvitella, että tässä haetaan säästöä kaupalle ja kuluttajalle. Tällainen kaupan valinta ottaa myytäväksi ruotsalaisomisteisen yhtiön suomalaisilla tiloilla tuottamaa maitoa on täydellisesti vapaan valinnan vastainen”, Vanhanen änkytti paikalle edellisestä tiedotustilaisuudesta unohtuneelle mikrofonille pummien kalppiessa tiehensä tilaisuudesta. ”Saatana mitä paskaa”, kommentoi lyhyempi pummi pääministerin sodanjulistusta. Pääministeri vannoo jatkavansa sotaa viimeiseen aivosoluun saakka.

Birdlife Suomen mukaan Matti Vanhaselle nauravat nyt harakoiden lisäksi kaikki muutkin Suomessa talvehtivat linnut.

[muokkaa] Katso myös

[muokkaa] Lähteet

Henkilökohtaiset työkalut
Nimiavaruustiedot

Muuttujat
Toiminnot
Valikko
tärkeitä
foorumi
Työkalut