Hikinews:Kanerva puolustaa tekstiviestihirmutekojaan
Hikipedia
|
Tämä sivu on osa Hikinews-palvelua. |
14. huhtikuuta 2008
Entinen ulkoministeri Ilkka Kanerva pitää vähäpätöisenä harrastustaan tekstiviestitellä tanssijatyttöjen kanssa. Moraalisesti arveluttava viestittely on saanut kauhistuneeksi monen lainkuuliaisen kansalaisen, joka tekee vastaavia hirmuuksia vain silloin, kun kukaan ei näe, ja medialle kohu on antanut jotain jolla mässätä. Kanerva kuvaa tällaista suurta reaktiota masentavan tylsäksi.
- “Saatana, mikä takapajula. Kansainvälisestikin hölmöä tällainen. Eteenkin kun minä menetin virkani. Perkele.”
- -- Ilkka Kanerva (kok.)
- “Saatana, mikä takapajula. Kansainvälisestikin hölmöä tällainen. Eteenkin kun minä menetin virkani. Perkele.”
Kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen syyttää Kanervaa selkärangattomuudesta. Katainen juoruaa Turun Sanomille: ”Takinkääntäjä. Koettais jo Ike päättää keiden puolella se on – meidän tosimiesten ja -naisten, jotka joko vastustavat tai puolustavat Kanervan pelleilyä mutta yhtä kaikki suhtautuvat siihen varsin kiihkeästi, jopa nauttivat siitä, vai niiden kylmätunteisten fossiilien, jotka eivät perusta farssista tuon taivaallista.” Katainen mainitsee, ettei ”Ike” torjunut Kataisen hänelle osoittamaa tukea, mutta Kanerva kyllä ministerintä lähdettyään solvasi päätöstä leivänsä menettämisestä. Katainen ilmoittaa tulkitsevansa tämän kaksinaismoralismiksi.
Ilkka Kanerva kritisoi myös median toimintaa mainiten kyselyn, joka kertoi, että suomalaisten mielestä tiedotusvälineillä on liikaa valtaa. Medialle antamansa haastattelun jälkeen Kanerva meni ilmoittamaan median edustajille, että mediassa voitaisiin keskustella aiheesta enemmänkin, ja sitten eri mediat raportoisivat johtopäätökset kansalle.
[muokkaa] Lähteet
- "Kanervan mielestä tekstiviestit harmitonta piristystä työhön". Wikiuutiset, lähteeksi kelpaava uutispalvelu, 14. huhtikuuta, 2008