Hikinews:Hetero-Sauli äänivyöryllä toiselle kierrokselle

Hikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Tämä sivu on osa Hikinews-palvelua.

23. tammikuuta 2012

Kokoomuksen presidenttiehdokas Sauli Niinistö voitti presidentinvaalin ensimmäisen kierroksen selvällä äänierolla toiseksi tulleeseen Pekka Haavistoon. Avoimesti heteroseksuaaliksi tunnustautunut Niinistö keräsi 37% annetuista äänistä, kun Haaviston äänimäärä oli 18,8%.

Hikinewsin haastatteleman politiikan tutkija Valtteri Käpylisäkeen mukaan tämä kertoo suomalaisten suvaitsevaisuudesta. 2010-luvulla on heteroseksuaalin, konservatiivisen, kapitalistimiehen mahdollista päästä Suomen kansan presidentiksi.

Käpylisäkee veikkaakin Niinistöä voittajaksi myös toisella kierroksella. Kun vasemmistolla ei ole omaa ehdokasta, ratkaisevaan asemaan nousee työläisten äänestyskäyttäytyminen. Jo viime vaaleissa työväen presidentiksi lanseerattu Niinistö lienee erityisesti demareiden ykkösvalinta, arvelee hän.



[muokkaa] Lähteet

YLE "Suomen seuraava presidentti on joko konservatiivi tai liberaali". YLE, 23. tammikuuta, 2012

Henkilökohtaiset työkalut
Nimiavaruustiedot

Muuttujat
Toiminnot
Valikko
tärkeitä
foorumi
Työkalut