Hikinews:Häkämiehen horinat kuohuttavat
Hikipedia
|
Tämä sivu on osa Hikinews-palvelua. |
8. syyskuuta 2007
WASHINGTON, D.C. / HELSINKI – Puolustusministeri Jyri Häkämiehen (kok) Washingtonin-vierailullaan pitämästä puheesta syntynyt kohu velloo maassa edelleen. Häkämies piti Washingtonissa puheen, jossa hän kökköenglannillaan tiivisti kolme tärkeintä Suomen turvallisuushaastetta (sekytitu tsälensis) muotoon ”Rasa, Rasa änd Rasa”, joka kielitieteilijöiden mukaan kääntyy suomeksi ”Venäjä, Venäjä ja Venäjä”.
Tasavallan presidentti Tarja Halonen ilmaisi toivovansa, että vierailuilla ministerit ymmärtäisivät edustavansa Suomea eivätkä itseään tai omaa puoluettaan. Pääministeri Matti Vanhanen (kesk) kiemurteli kiusaantuneena ja totesi, että Häkämiehen lausunnot eivät edusta hallituksen yleistä kantaa, jota Vanhanen ei tosin suostunut määrittelemään vedoten siihen, että keskeneräisenä asiana se on pidettävä salassa tyhmältä kansalta. Politiikan asiantuntijat arvioivat kautta linjan Häkämiehen toimineen hätiköidysti, hölmösti, tärkeilevästi ja mielistelevästi Yhdysvaltoja kohtaan. Kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen ilmaisi, että ko. toiminta on hyvin linjassa Kokoomuksen yleisen puolueohjelman kanssa. Vaikka yleisesti tunnustetaan, että Häkämiehen arvio sinänsä osui naulan kantaan, ei totuuksia ole tapana möläytellä – ei ainakaan Suomen ulkopolitiikassa. Puhe oli toimitettu etukäteen tasavallan presidentin kansliaan, mutta sitä ei ollut luettu – johtuen kai siitä, että puheessa käytettiin ns. foneettista kirjoitusasua, joka oli sovitettu puolustusministerin puhumaan englannin kielen varianttiin, joka kuulostaa hieman joltakin tarkemmin määrittelemättömältä germaaniselta kieleltä.
Päivystävä dosentti Urmas Ali-Peelola arvelee, että tapauksessa on kyseessä todennäköisesti kokoomuslaisille yleinen ilmiö: kun poliitikko päästetään ilman holhousta Washingtoniin, hän saa harhaluuloja omasta merkityksestään, joutuu lapsellisen innostuksen valtaan ja puhuu läpiä päähänsä. Häkämiehen tapauksessa ongelmallisena pidetäänkin sitä, että hän ilmaisi asian diplomaattisen tyylin kannalta liian selvästi. Kun hänen puoluetoverinsa, ulkoministeri Ilkka Kanerva vieraili alkukesästä Washingtonissa, kohua ei syntynyt. Kanerva on nimittäin niin kokenut poliitikko, että hänen puheenvuoroistaan ei ole enää löydettävissä mitään konkreettista sisältöä, mihin kukaan voisi tarttua.
Muiden puolueiden piirissä Häkämiehen puheet on otettu vastaan ristiriitaisesti. Koska pääoppositiopuolue SDP ei ole vaalitappionsa jälkeen kyennyt esittämään yhtään koherenttia vaihtoehtoa hallituspolitiikalle, on sen ainoa keino tarttua hallituspuolueiden möhläyksiin, joita tosin riittänee vastedeskin. Lentokentältä tavoitettu entinen ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd) pystyi vaivoin peittelemään tirskahduksiaan haukkuessaan Häkämiehen puheen lyttyyn. Hän lisäsi myös hekottaen, että puolustusministeri näytti ”aika älykkäältä” patsastellessaan iso kypärä päässään Afganistanissa kesällä. Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini puolestaan ehti sorvata jo eräänlaisen aforismin Kokoomuksen suhteesta Häkämiehiin: ”missä Häkämies, siellä ongelma”.
[muokkaa] Katso myös
[muokkaa] Lähteet
- "Häkämiehen Venäjä-kommentit puhuttavat". YLE, 7. syyskuuta, 2007

